Cumhurbaşkanı Erdoğan: Dünyanın ilk üç, dört ülkesi içindeyiz!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaptığı açıklamada savunma sanayisinde önemli atılımlar yapıldığını belirterek, “Dünyanın ilk üç, dört ülkesi içindeyiz” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye-Afrika Ekonomi ve İş Forumu’nun açılış oturumuna Vahdettin Köşkü’nden video konferans yöntemiyle bağlanarak katılımcılara hitap etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin toplu konut ve savunma sanayinde önemli potansiyeli olduğuna vurgu yaparak, “Savunma sanayi ise Türkiye’nin son yıllarda âdeta destan yazdığı sektörler arasındadır. Son 18 yılda hayata geçirdiğimiz projelerle savunma sanayinde ülkemizin dışa bağımlılığını yüzde 70’lerden yüzde 30’lara düşürdük. Firma sayımız 56’dan bin 500’e çıkarken, savunma sektörünün cirosu da 1 milyar dolardan 11 milyar dolara yükseldi. Türk savunma sanayi firmalarının dünya pazarındaki payı, sözü ve gücü gün geçtikçe artıyor. Dünyanın ilk 100 savunma şirketleri listesinde yedi firmayla temsil ediliyoruz. İHA, SİHA ve TİHA üretiminde ise artık dünyanın ilk üç, dört ülkesi içindeyiz. Tüm bu sektörlerle iş birliğimizi derinleştirebileceğime inanıyorum” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın