EkonomiGüncel

Böceklerle mücadelede yeni dönem: Mantarlar görev başında

Orman Genel Müdürlüğü ağaçlara ve doğal ekosisteme zarar veren canlılar ile biyolojik mücadelesine devam ediyor.

Orman Genel Müdürlüğü tarım ve orman alanlarında 200’den fazla bitkide zarara neden olan Yalancı Kelebek (Ricaniasimulans) ve başta fındık olmak üzere çam türleri ile 100’den fazla tohumlu bitkiye zarar veren Kahverengi Kokarca (Halyomorphahalys) böcekleri ile mücadele için Artvin Orman Bölge Müdürlüğü ile bir proje hazırladı. Biyolojik, biyoteknik ve mikrobiyal mücadele sonucunda Yalancı Kelebek ve Kahverengi Kokarca’ya karşı Doğu Karadeniz Ormanlarında uygulama yapılarak yaygınlaştırılacak popülasyon artışının önüne geçilerek mücadele kapasitesinin artırılması sağlanacak.

Yalancı Kelebek ve Kahverengi Kokarca’nındoğadaki hastalıklı fertlerinden alınan numunelerden izole edilen Beauveriaspp. mantarı laboratuvar şartlarında üretilip saflaştırıldıktan sonra laboratuvar ortamında denemeler gerçekleştirildi.

2020 yılında zararlıların yoğun olarak bulunduğu orman parsellerine laboratuvarda üretilen Beauveriaspp. mantarı su ile karıştırılarak uygulama yapıldı. Entomopatojenfungusun sahadaki hedef zararlıya karşı yüzde 85’den fazla etkili olduğu, hedef zararlının yoğun olarak bulunduğu alanlara bulaştırılmak suretiyle koloninin tamamına yayılması sağlandı.Yalancı Kelebek böceğine karşı asılan feromonlara 2019 ve 2020 yıllarında tuzaklara ortalama 5.000 adet böcek düştüğü tespit edildi.

Bir cevap yazın


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/bqhherke/public_html/wp-includes/functions.php on line 5349