Güncel

Hatay’daki büyük yangın için son dakika açıklaması!

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, dün Hatay’ın Belen ilçesinde başlayan ve İskenderun ile Arsuz ilçelerine yayılan orman yangınını havadan inceledi.

Hatay Havalimanı’ndan helikoptere binen Pakdemirli, yanan bölgelerle söndürme ve soğutma çalışması yapılan alanları inceledi.

Pakdemirli, daha sonra helikopterin iniş yaptığı Arsuz’daki Karahüseyinli İlkokulu bahçesinde kendisini bekleyen yetkililerden bilgi aldı.

Daha sonra bir basın açıklaması yapan Bakan Pakdemirli, Hatay’da dün başlayan ve 3 ilçeye yayılan orman yangınlarının tam olarak kontrol altına alındığını açıkladı.

“ORMAN GÜCÜNÜN YÜZDE 10’UNU HATAY’A KULLANDIK”

Türkiye genelinde çıkan yangınlara da değinen Bakan Pakdemirli, orman gücünün yüzde 10’unu Hatay’a kullandıklarını söyledi. Çalışmalarda bir uçağın da arızalandığını belirten Pakdemirli, “Bugün ülkemizde 9’u orman, 6’sı kırsal yangın olmak kaydıyla toplamda 15 yangın çıktı. Yangınların birçoğunda kontrol sağlandı. Şu anda 3 tane yangın hariç hepsi kontrol altına alındı. Hem İstanbul’da hem de Bergama’da gün içerisinde çıkan yangınları kontrol altına aldık. Kadirli’de çıkan yangına da 1 helikopter, 25 arazöz, 5 iş makinası ve 85 personelle de çalışmalar devam ediyor. Andırın’da dünkü yangından daha farklı bir yangınımız daha var. Gün boyunca 3 helikopter, 18 arazöz, 3 iş makinası ve 75 personelin müdahale ettiği yangın hala devam ediyor. Hatay Belen’deki yangınımız farklı farklı noktalarda gün içerisinde devam etti. Hatay’daki yangına 1 uçak, 5 helikopter, 188 arazöz, 25 iş makinası ve 750 personel müdahale etti. Bu sayılarda bizim orman gücümüzün yüzde 10’udur. Ve meteoroloji şartlarının aleyhimize olduğu bir yangındı. Hava şartları nedeniyle hava araçlarımız yer yer ve kısıtlı olarak çalıştı. Bir uçağımızın su alış kapaklarında arıza oldu ve mecburen tatil etmek zorunda kaldık” dedi.

“YARALARI SARMAK İÇİN BELİRLİ ÖDEMELER YAPILACAK”

Yanan alanlarda hasar tespit çalışmalarının da başladığını ifade eden Bakan Pakdemirli, “Yanan alanlarla ilgili hasar tespit çalışmaları başladı, bunlarla ilgili olarak İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile görüştüm. Bakanımız hasar tespit çalışmaları doğrultusunda yaraları sarmak maksadıyla belirli ödemeler yapılacağını ifade etti” diye konuştu.

YANGINLA ALAKALI KASIT ŞÜPHELERİ VAR

Hatay’daki yangının kontrol altına alındığını belirten Bakan Pakdemirli, can kaybının yaşanmamasının tek teselli olduğunu ifade etti. 4 şüphelinin gözaltında olduğunu da söyleyen Pakdemirli, “Hatay’da son birkaç saat içerisinde iki yeni yangın daha çıktı ve bunlara da müdahale edildi. Kamuoyunda ve sosyal medyada ve yangının özelinde de çok ciddi kasıt şüpheleri ortaya çıktı. Bununla ilgili olarak valilik çalışmalarını yürütüyor. Bununla alakalı olarak ilk olarak 4 şüpheli gözaltına alındı, ikisi savcı tarafından serbest bırakıldı. 2 yeni daha şüphelimiz var, onlarla da ilgili işlem yapılacak. İhbarlar konusunda da İHA’lar bizler için son derece faydalı durumdalar. Beklediğiniz haber, buradaki yangın şu an itibarıyla kontrol altına alındı. Hatay’daki yangında can kayıpları olmaması yaban hayatını kaybetmediğimizi ya da ağaçları kaybetmediğimizi söylemiyor bize, elbette yaban hayatı ve ağaçlarımız için üzgünüz. Ama tek tesellimiz can kaybının olmamasıdır” ifadelerini kullandı. 

Türkiye’de bu sene çok yangının olduğunu söyleyen Bakan Pakdemirli, gelişmiş ülkelerde de aynı sorunların yaşandığını belirtti. Amerika ve Avustralya gibi ülkelerde milyonlarca hektar alanın yandığını ifade eden Pakdemirli, “Ülke genelinde çok sayıda yangın oldu ve meteorolojik şartlar hakikaten bizleri zorladı. Ama şunu unutmayalım Batılı ülkeler dediğimiz, dünyanın en gelişmiş ülkelerinden birçoğunda milyonlarca hektar alan yandı ve aylarca süren yangınlar oldu. Bu başta Amerika’sından tutun, Avustralya’sından tutun Brezilya’sına kadar birçok ülkede yangınla karşı karşıya kalındı” şeklinde konuştu.

Basın açıklamasının ardından Bakan Pakdemirli, Hatay’ın Belen ilçesinde orman yangınından etkilenen yerleşim yerlerindeki vatandaşları ziyaret etti.

Fatih Mahallesi Petek Evler Sitesi sakinlerini ziyaret eden Pakdemirli, geçmiş olsun dileklerini iletti.

Pakdemirli, sohbet ettiği vatandaşların taleplerini dinledi.

Bakan Pakdemirli’ye, Hatay Valisi Rahmi Doğan, milletvekilleri ve ilçe belediye başkanları eşlik etti.

Bir cevap yazın


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/bqhherke/public_html/wp-includes/functions.php on line 5349