EkonomiGüncel

Türkiye’nin bulduğu doğal gaz rezervi arttı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Karadeniz’deki 320 milyar metreküplük doğal gaz rezervinin sahasında, 85 milyar metreküplük daha bir keşfin olduğunu açıkladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde halka ‘müjde’ diyerek duyurduğu Karadeniz’deki 320 milyar metreküplük doğal gaz rezervinin sahasında, 85 milyar metreküplük daha bir keşfin olduğunu açıkladı. Erdoğan, “Deniz tabanının altındaki kuyunun iki katmanında 320 milyar metreküplük doğal gaz bulunduğu müjdesini milletimize ilan etmiştik. Test, analiz ve detaylı mühendislik çalışmaları sonunda keşfettiğimiz rezerve 85 milyar metreküp daha ilave edildi. Böylece Sakarya Sahası’nın Tuna-1 bölgesindeki toplam doğalgaz rezervi miktarı 405 milyar metreküpü buldu. Bu kuyudaki çalışma önceden planlandığı şekilde 4775 metreye ulaşılmasının ardından sona erdi. Hedefimiz 2023 yılında bu gazı milletimizin kullanımına sunmaktır. İnşallah Karadeniz’deki ve Akdeniz’deki yeni sondajlardan alacağımız müjdelerle bu kaynağı daha da genişleteceğiz. Halen Yavuz sondaj gemimiz, Barbaros Hayrettin ve Oruç Reis sismik araştırma gemilerimiz faaliyetlerini sürdürüyor” dedi.

Bir cevap yazın


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/bqhherke/public_html/wp-includes/functions.php on line 5349