EkonomiGüncel

Yemeksepeti kullanıcılarından farkındalık çalışması

Yemeksepeti, siparişlerine eklediği “Yeşili koruyalım” kutucuğu ile tek kullanımlık plastik tüketimini azaltmak için önemli bir farkındalık çalışmasına imza atıyor.

Yemeksepeti siparişlerinde “Yeşili Koruyalım” butonuyla plastik tabak, çatal, bıçak ve kağıt peçete istemiyorum seçeneği kullananlar geçen yılın aynı dönemine göre %30 oranında arttı. Bu seçeneği tercih eden Yemeksepeti kullanıcıları sayesinde, 2020 yılının ilk 8 ayında 376 ton daha az plastik tüketildi.

Yemeksepeti, sipariş sayfasına eklediği “Yeşili Koruyalım” seçeneği ile son 5 yıldır tek kullanımlık plastik tüketimini azaltmak için kullanıcıları ve restoranları teşvik ediyor. Son yıllarda artan plastik tüketiminin dünya için oluşturduğu tehdidin farkındalığıyla üzerine düşen sorumluluğu yerine getiren Yemeksepeti, kullanıcılarında da farkındalık oluşturmak için çalışmalarını sürdürüyor.

Yemeksepeti’nden sipariş veren kullanıcılar, ödeme sayfasına geldiklerinde, “Yeşili Koruyalım” kutucuğunu işaretleyerek, restorana “Servis (plastik tabak, çatal, bıçak ve kağıt peçete) gönderme” mesajı iletiyor ve plastik kullanımının azalmasına destek olabiliyor. Yapılan farkındalık çalışmaları sonucunda her sene “Yeşili Koruyalım” kutucuğunu işaretleyen kullanıcıların sayısı ise giderek artıyor. 2020 yılının ilk 8 ayıyla 2019’yn ilk 8 ayı karşılaştırıldığında, geçen yıla göre %30 daha fazla “Yeşili Koruyalım” kutucuğu işaretlendi.

Farkındalığı En Yüksek Şehir: İzmir

2020 yılında verilen toplam siparişin %21’inde plastik tabak, çatal, bıçak ve kâğıt peçete gönderimi tercih edilmedi. Kullanıcılar bu tercihleriyle yıl içinde toplam 376 ton daha az plastik tüketilmesini sağladı.

Toplam siparişler içerisinde “Yeşili Koruyalım” seçeneğini tercih edenlerin oranına bakıldığında bu konuya en çok özen gösteren şehir yüzde 24 oran ile İzmir olurken; plastik kullanımının azaltılmasına en çok katkı sağlayan yaş grubu ise 25 yaşındaki Yemeksepeti kullanıcıları oldu.

Siparişlerinde plastik ürün kullanımını azaltmak için “Yeşil Koruyalım” kutucuğunu işaretleyenlerin başında, vegan ve vejetaryen ürün siparişi verenler geldi. Onları da Uzak Doğu mutfağından sipariş oluşturan kullanıcılar izledi.

Bir cevap yazın