Kültür-Sanat

Dünyaca ünlü gitarist Eddie Van Halen öldü!

Dünyanın en iyi gitaristlerinden biri olarak nitelendirilen Eddie Van Halen kanserden hayatını kaybetti.

Van Halen müzik grubunun kurucusu Eddie Van Halen, 65 yaşında kanserden öldü.  Dünyanın en iyi gitaristlerinden biri olarak nitelendirilen Eddie Van Halen’ın oğlu babasının kanserden hayatını kaybettiğini duyurdu.

VAN HALEN KİMDİR?

26 Ocak 1955 yılında doğan Hollandalı Eddie Van Halen’in gerçek adı Edward Lodewijk Van Halen’dır. Yaklaşık 12 yaşlarında gitar çalmaya başlayan Eddie günde 8-9 saat pratik yaparak kendini geliştirdi. 14 yaşına geldiğinde Eric Clapton’un Cream grubunda attığı soloları notası notasına çalabilir duruma geldi. 1974 yılında Van Halen grubunun temellerini abisiyle birlikte “Mamut” adlı grupla attı. 1982 yılında yayımlanan ve dünyanın en çok satan albümü olarak bilinen Michael Jackson’ın ünlü Thriller’ında çalışan Halen, albümdeki en bilinen şarkılardan Beat It’in gitar sololarını çalmasıyla tanındı. Tapping tekniğini dünyaya duyuran gitaristtir. Eddie, dünyanın sayılı solo gitaristlerindendir. Yazdığı Eruption şarkısıyla büyük bir ses getirmiştir. Shred tekniğinin öncülerindendir. Rolling Stone dergisinin hazırladığı Tüm Zamanların En İyi 100 Gitaristi sıralamasında 8. sırada yer aldı.

Bir cevap yazın


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/bqhherke/public_html/wp-includes/functions.php on line 5349