Eğitim

ÖSYM hakkında şok iddia: Ücretler eksik yatırıldı!

ÖSYM’nin geçtiğimiz hafta düzenlediği YKS’de görevli öğretmenlerin ücretlerinin eksik yatırıldığı iddia edildi.

Eğitim – İş tarafından yapılan açıklamada Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından düzenlenen Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda (YKS) görev alan öğretmenlerin ücretlerinin eksik yatırıldığı ifade edildi.

Eğitim – İş salon başkanı için 327 TL, gözetmen için 317 TL olarak belirlenen ücretin 251 ve 210 TL olarak yatırıldığını öne sürdü.

Eğitim – İş tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Bilindiği üzere ÖSYM tarafından düzenlenen merkezi sınavlarda katılımcılardan yüksek oranda sınav ücreti alınmaktadır. Birçok vatandaşımız ekonomik durumları uygun olmadığından sınav ücretlerini ödemekte zorlanmakta, yüksek ücretler nedeniyle sınavlara girememektedir.

YKS’de her bir sınav için, öğrencilerden 115 TL alan ÖSYM, sınavda görev alan eğitim emekçilerinin, zaten yetersiz olan ücretlerini, eksik yatırmıştır. Daha önce salon başkanı için 327 TL, gözetmen için  317 TL olarak belirlendiği duyurulan ücretlerin 251 ve 210 TL olarak yatırılmasının, iki oturumda görev alanlara tek oturum ücreti ödenmesinin nedeni nedir, bununla nasıl bir tasarruf öngörülmüştür?

Sınav görevlendirmelerinde adaletsiz davranan, talep etmesine rağmen birçok eğitim emekçisine görev vermeyen ÖSYM, sınavın güvenliğini sağlayan eğitim emekçilerine de ücretlerini eksik ödeyerek ve buna ilişkin herhangi bir açıklama da yapmayarak mağduriyet yaratmaktadır.”

herkessoruyor

Bir cevap yazın


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/bqhherke/public_html/wp-includes/functions.php on line 5349