Eğitim

Tabletler ne zaman dağıtılacak?

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, öğrenci ve velilerin merakla beklediği tablet dağıtımına ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakan Selçuk, dağıtımın nasıl ve ne zaman başlayacağına ilişkin detayları paylaştı.

Önümüzdeki hafta yüz yüze eğitimle ilgili basın toplantısı düzenleyen Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, son günlerde gündeme gelen bilgisayar ihtiyacı ve internet sorunlarına ilişkin detaylara da değindi.  Bilgisayar ve internet erişimine ihtiyacı olan öğrenciler için EBA destek noktaları oluşturduklarını belirten Bakan Selçuk, “Bilgisayar ve internet erişimi konusunda desteğe ihtiyacı olan öğrencilerimiz için Türkiye genelinde 12 bin 111 EBA Destek Noktası oluşturduk. EBA Destek Noktalarımızın sayıları hızla artmaya devam ediyor. Öğrencilerimiz ve velilerimiz kendilerine en yakın noktaya ebadesteknoktasi.meb.gov.tr adresinden anında ulaşabiliyor” dedi.

İLK ETAPTA 500 BİN TABLET

Tablet dağıtımına ilişkin olarak da açıklamalarda bulunan Selçuk, ilk etapta 500 bin tabletin dağıtılacağını kaydetti. Selçuk, “Bakanlık olarak ilk aşamada 500 bin öğrencimize tablet bilgisayar ulaştıracağız. Tablet bilgisayarların öncelikli ihtiyaç sahibi öğrencilerimize hızla ulaşabilmesi için hazırlamış olduğumuz dağıtım stratejisiyle hareket edilecek ve önümüzdeki haftadan itibaren öğrencilerimize tablet bilgisayarlarını peyderpey teslim etmeye başlayacağız. Bu doğrultuda, ihtiyaç sahibi öğrenciler arasından; ailesinin gelir düzeyi, eğitim çağındaki kardeş sayısı, yüz yüze eğitime devam etme durumu, özel eğitim gereksinim halleri gibi hususlarda resmi veriler üzerinden bir önceliklendirme yapıldı. Cihazların dağıtım süreci, il milli eğitim müdürlükleri tarafından koordine edilerek cihazlar, okul yönetimlerince ihtiyaç sahibi öğrencilere ulaştırılacak” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın