GüncelSiyaset

Dağlık Karabağ için ateşkes anlaşmasına varıldı!

Azerbaycan ile Ermenistan arasında 27 Eylül itibariyle başlayan çatışmaların sona ermesi için ateşkes anlaşmasına varıldığı açıklandı.

Azerbaycan ile Ermenistan arasında varılan anlaşma bugün saat 12.00 itibariyle yürürlüğe girecek.

Dağlık Karabağ’da Azerbaycan ordusu ile Ermenistan ordusu arasında yaşanan çatışmaya son vermek için Rusya yoğun bir diplomasi yürütüyordu. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, her iki ülkenin ateşkes konusunda anlaşmaya vardığını duyurdu.

Yapılan açıklamada ateşkesin bugün saat 12.00 itibariyle yürürlüğe gireceği belirtildi.

Rusya’nın başkenti Moskova’da bir araya gelen Azerbaycan ve Ermenistan dışişleri bakanları ateşkes konusunda anlaşmaya varırken, esirlerin takası, cenazelerin iadesi, bölgede yapılacak insani yardımlar gibi konular da ele alındı. Yaklaşık 10 saat süren ateşkes anlaşmasını Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov duyurdu.

Uluslararası hukuka göre Azerbaycan’a ait olan Dağlık Karabağ etnik Ermeniler tarafından yönetiliyor. Taraflar uzun yıllardır bu bölge için sık sık karşı karşıya geldi. 27 Eylül itibariyle başlayan çatışmalarda Bakü, 31 Azerbaycanlı sivilin öldürüldüğünü belirttirken Ermeni yönetimi de 376 askeri personel ve 22 sivilinin öldürüldüğünü açıkladı.

Bir cevap yazın