News

TEMA Vakfı uyardı: Koruyalım, yaşatalım!

TEMA Vakfı, Hatay Dağ Ceylanlarının korunması için çağrıda bulundu.

Dünyada nesli tükenme tehlikesi altında olan Hatay Dağ Ceylanı (Gazella gazella) Türkiye’de sadece Hatay’ın Kırıkhan-Reyhanlı ilçelerinde yaşıyor.

TEMA Vakfı, nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya kalan bu ceylanlar için çağrıda bulunarak sosyal medya hesabından farkındalık yaratmak için uyardı. Yapılan açıklamada, “Dağ ceylanının geleceğine sahip çıkmak amacıyla bu iki ilçede yer alan ve türün yaşam alanını içeren bölge, 24.12.2019 tarihli Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile “Hatay Dağ Ceylanı Yaban Hayatı Geliştirme Sahası” ilan edilmişti. Ne yazık ki 5 Haziran 2021 tarihli Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Yaban Hayatı Geliştirme Sahası’ndan yaklaşık 8 kilometrekare alan (1000 futbol sahası büyüklüğünde) koruma sahasının dışına çıkarıldı.

BÖLGE UZUN ZAMANDIR MADENCİLİK PROJELERİNİN BASKISI ALTINDA!

Yaban Hayatı Geliştirme Alanları ülkemizin ve dünyamızın canlı tür çeşitliliğinin teminatıdır. Yetkilileri bu karardan vazgeçmeye ve Hayat Dağ Ceylanının yaşam alanına sahip çıkmaya çağırıyoruz” ifadelerine yer verildi.

herkessoruyor

Bir cevap yazın


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/bqhherke/public_html/wp-includes/functions.php on line 5349